Leírás (forrás: moly.hu)
„Szurokfekete szárnyán Balerion alábukott az éjszakában, és amint Harrenhal óriási tornyai feltűntek alatta, a sárkány kiokádta dühét, és fekete, vörössel átszőtt tűzben fürdette meg a várat.
A kő nem ég, hencegett Harren, de a vára nem csak kőből állt. Fa, gyapjú, kender, szalma, sózott hús és gabona: minden tüzet fogott. Harren vasemberei sem voltak kőből. Lángba borulva rohantak keresztül a vár udvarain és zuhantak le a falakról. De még a kő is megreped és megolvad, ha a tűz elég forró. A Harrenhal falai előtt táborozó folyami urak később arról beszéltek, hogy a vár tornyai vörösen izzottak az éjszakában, mint öt óriási gyertya… és ahhoz hasonlóan is dőltek meg és kezdtek olvadni, ahogy a megolvadt kő folyamai lecsurogtak az oldalukon.”
Több évszázaddal a Trónok harca eseményei előtt a Targaryen-ház – a Valyria végzetét egyedül túlélő sárkányúr család – Sárkánykőről hódította meg Westeros marakodó királyságait. A Tűz & Vér a Vastrón megalkotójától, Hódító Aegontól veszi fel a történet fonalát, és egészen a dinasztiát majdnem elpusztító polgárháborúig regéli el Westeros sorsfordító eseményeit.
Mi történt valójában a Sárkányok tánca alatt? Miért vált Valyria oly halálos hellyé a Végzet után? Honnan származik Daenerys három sárkánytojása? Ezekre és még rengeteg más fontos kérdésre ad választ a Fellegvár egy tanult mestere által írt kihagyhatatlan krónika, melyet több mint nyolcvan illusztráció gazdagít. Az olvasók korábban már bepillantást nyerhettek a történet néhány részletébe, ám most tárul fel teljes egészében a Targaryenek cselszövéstől, rokongyilkosságoktól, pusztító csatáktól és természetesen sárkányoktól hemzsegő históriája a Tűz & Vér lapjain.
George R. R. Martin nagyszabású krónikájából az HBO készített sorozatot Sárkányok háza címmel.”
Vélemény:
Westeros világa már évek óta velem van, foglalkoztat és nem hagy nyugodni, még ha néha már úgy is éreztem erről a történetről nem lehet még több bőrt lehúzni. A Trónok harca utolsó évadát már nem is láttam, hisz előtte a sorozat fokozatosan kezdett engem elveszíteni – és későbbi kritikák arra engedtek következtetni – sok mindenről nem is maradtam le. Ennek hála, amikor megtudtam, hogy érkezik a Sárkányok háza sorozat, az egésszel kapcsolatban egyfajta érdektelenséget éltem meg, sőt valahol azt is eldöntöttem nem akarom látni. Végül mégis belekezdtem és abban a pillanatban úgy éreztem magam, hogy visszatért a Trónok harca fénykorának színvonala. Természetesen nem volt tökéletes, de a karakterek nagyon összetettek, a cselekmény pedig elég érdekes volt ahhoz, hogy beszippantson.
Eldöntöttem, hogy el kell olvasnom a könyvet is!
A történelemkönyv érzettől kicsit tartottam ugyan – félve, hogy túl unalmas és száraz lesz – de már az első oldalak után éreztem benne, hogy az írás gördülékeny, színes és a világ még ha csak elbeszélések is többségében, nagyon élettel teli.
A könyvben a Targaryen dinasztiáról tudhatunk meg sokkal többet, egészen Hódító (I.) Aegontól, III. Aegon uralmáig, mely időszak több, mit 100 évet ölel fel tele trónharcokkal, ármányokkal, házasságokkal és megannyi meglepő karakterrel és kalanddal.
A könyvben számomra a meglepetést az okozta, hogy bár a jelenlegi sorozat Rhaenyra időszakáról szól és az akkor kialakult örökösödési harcokról, engem mégis épp ez fogott meg a legkevésbé. Bár azt meg kell hagyni a háborúk elég jól ki lettek benne részletezve. Nem tudnék sok-sok eseményt felsorolni, vagy kifejezett részleteket kiemelni, hisz akkor ez a bejegyzés meglehetősen hosszú volna, de egy uralkodót ki kell emelnem.
I. Jaehaerys…
Eleve a trónra kerülése már egy nagyon érdekes folyamat volt, de számomra ő testesítette meg a könyvben felsorolt uralkodók közül a tökéletes királyt. Fiatalon, anyja régenssége és a Segítő támogatása alatt koronázták meg, ám még évekig nem gyakorolhatta királyi hatalmát. Majd mindenki tanácsaira fittyet hányva elvette feleségül húgát (ez nem ritkaság ám abban a családban, de itt mégis feszültségeket szült). Akivel boldogan éltek, sok gyermekük született, és együtt fantasztikusan uralták Westerost. Persze akadtak kisebb és sajnos nagyobb problémáik is, de ettől független itt olvastam a legtöbb számomra értékes gondolatot, és a legjobb királyi döntéseket. A helyzet pedig az, hogy róla még soha nem hallottam korábban a Trónok harca történétben, míg sok másokat akiket a könyvben is megismerhettem gyakran emlegettek.
A könyv legnagyobb előnye számomra az volt, hogy az írás több „forrás” nyomán született, így néha a mester, a septon és bárki más különböző dolgokat állítanak ugyan arról az emberről. Hogy mi az igazság? Azt néha jó volt saját magamnak eldönteni. Hogy kinek hiszek? Hagyom hogy a könyv hangvétele befolyásoljon, vagy épp megtalálom az arany középutat.
Értékelés: 5 csillag
Kedvenc jelenetek egyike:
– Egy isten teremtett mindannyiunkat, legyünk akár andalok, valyriak, avagy első emberek – nyilatkoztatta ki Alfyn septon gyaloghintójából –, ám nem ugyanolyannak teremtett minket. Ő teremtette meg az oroszlánt és a bölényt is, és bár mind a kettő nemes bestia, bizonyos adományokat csak az egyiknek, míg másokat a másiknak adott, így hát az oroszlán nem tud bölényként élni, ahogy a bölény sem oroszlánként. Te, ser borzalmas bűnt követnél el, amennyiben ágyba vinnéd saját lánytestvéredet… ám te nem is vagy a sárkány vére, ahogy én sem. Ők csak azt teszik, amit mindig is tettek, és nem a mi dolgunk ítéletet mondani felettük.
A legendák szerint egy kis faluban az éles eszű Baldrick septont egy korábbi Szegény Testvér, egy nagydarab kóbor lovag vonta kérdőre, azt mondván: „Egen, és ha én meg akadnám dugni a húgomat, akkor hagynád?” A septon válaszként elmosolyodott, és így szólt: „Menj el Sárkánykőre, és törj be egy sárkányt. Ha sikerrel jársz, ser, akkor én magam adlak össze titeket.”
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése