Leírás (forrás: moly.hu)
„1873 őszén a Nemzeti Múzeum nagyszabású kiállításra készül. Témája a magyar főváros részeinek egyesítése, Budapest születése. Pulszky Ferenc, a múzeum igazgatója lelkesen veti bele magát a feladatba, és egy igazán különleges műtárgyat, egy fő attrakciót készíttet el Európa egyik leghíresebb ékszerészével, Jakob Wasserbergerrel. A megnyitó előtt pár héttel azonban valaki ellopja azt a múzeumból. Pulszky unokahúga és barátai titkos küldetésbe fognak, hogy visszaszerezzék a kiállítási tárgyat. Bécsben, a világkiállításon és Budapesten keresik a rejtvény darabkáit.
***
Műtárgyrablás a Nemzeti Múzeumban, méghozzá a városegyesítési kiállítás fő attrakciója tűnik el. Pulszky Ferenc, a múzeum igazgatója, unokahúga Emília és a lány barátai nyomozásba kezdenek. Vajon visszaszerzik a megnyitóig?
10 éves kortól"
Vélemény:
Huh egek… mielőtt bármit is írnék, azt el kell mondanom, hogy IGEN láttam, hogy a molyon és több helyen is jelölve van, hogy a könyv 10 éves kortól ajánlott, szóval nem kell világmegváltó dolgokban reménykedni. De csak úgy mellékesen A balatoni sellő meg a moly tagok szerint 9 éves kortól és azért a kettő között éreztem egy „árnyalatnyi” különbséget.
A legnagyobb probléma, hogy nem igazán tudtam ennél a könyvnél ki lenne az a bizonyos célcsoport, akiknek az írónő szánta. Nem tartott sokáig rájönnöm, hogy az írónő inkább csak gyerekkönyveket szokott írni, ami nagyon sok mindent megmagyarázott számomra, de akkor talán erre a regényre, kicsit több idő, és átgondoltabb események kellettek volna.
Először is a borító gyönyörű, a leírás pedig kedvet csinál ahhoz, hogy az embert az is érdekelni kezdje, ami benne van. Viszont…
Jó… Az a helyzet, hogy túl sok történelmi témájú regényt olvastam (magyar történelemből meg kiemelkedő számomra Böszörményi Gyula, Ambrózy sorozata) és ha már nyomozás és ha már monarchia itt is valami hasonló kaliberű dolgot vártam. Viszont ehelyett egy gyerekmesét kaptam, amivel nem is lett volna gond, ha a leírások viszont nem tűnnek annyira fellengzősnek. Mert egy olyan életkorban lévő olvasó, aki szemet tud hunyni afelett, hogy kamasz fiatalok (1 lány és 3 fiú) együtt bóklászhatnak Pest, valamint Bécs utcáin (khm… „A kisasszony gardedám nélkül? Három fiatalemberrel? Még ilyen skandalumot!”) amihez a nagybátyja kedvesen asszisztál. De hát ilyen egy jó gyerekkönyv nem? A gyerekek mindent megoldanak egyedül is, okosabbak, mint a felnőttek, folyton túljárnak az eszükön, mindent ők irányítanak…
Igen de egy korosztálynak aki ezt elfogadja, a műtárgyak leírásai, vagy a bécsi világkiállítás bemutatása nem csak, hogy unalmas lenne de egyben érthetetlen is. A párbeszédek gyakran ellenben szörnyen csaponganak, volt, hogy azt sem tudtam éppen ki beszél. Egyszerűen csak nem tudtam komolyan venni a könyvet, ami egy izgalmas korszakban játszódott. De közben nem éreztem azt sem, hogy ez egy aranyos gyerekkönyv lehetne, ha akarna. Maga a nyomozás rész mondjuk érdekes volt, elviselt volna a történet még egy 100 oldalt ahhoz, hogy tökéletesen ki lehessen fejteni.
Nagyon szubjektív vélemény, de szerintem ez most nem nekem szólt, és ha valaki egy nagyon erős kaliberű történetre vágyik annak szintén nem. Egynek igazából elment, bár olvastam már jobbat az Új Kedvencek berkein belül.
Értékelés: 3,5 csillag
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése